Renta nawet po skończeniu szkoły średniej? To niebawem będzie możliwe.

   2012-08-25 12:57:32

20 letnia rencistka? Jak najbardziej możliwe. Resort pracy przygotowuje zmianę w prawie, która zrewolucjonizuje myślenie o rencistach. Po wprowadzeniu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i innych ustaw, świat będzie wyglądał zupełnie inaczej – informuje gazetaprawna.pl.

„Projekt zmian przewiduje, że budżet zapłaci składki emerytalno-rentowe osobom niebędącym pracownikami. Na taką pomoc mogłyby więc liczyć np. kobiety, które zawieszą prowadzenie biznesu po to, żeby opiekować się dzieckiem. Z takiej możliwości będą mogły maksymalnie skorzystać przez trzy lata (czyli tyle, ile trwa urlop wychowawczy). Jednak, zdaniem prawników, rozszerzenie prawa do pomocy z budżetu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych może również doprowadzić do nadużywania tego uprawnienia. W efekcie pojawi się jeszcze większa liczba osób uprawnionych do renty" - czytamy w gazetaprawna.pl. 


W tej chwili, żeby mieć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, trzeba udowodnić, że było się zatrudnionym, zanim doszło do wypadku lub uszczerbku na zdrowiu. Proponowana przez ministerstwo ustawa, umożliwi ubieganie się o otrzymanie tego świadczenia m.in. przez absolwentów szkół średnich, którzy wcześniej nigdzie nie byli zatrudnieni. 

– Osoby, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego i które nigdzie nie pracowały, będą mogły uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy dzięki temu, iż państwo będzie opłacało im składki rentowe za czas opieki nad dzieckiem – tłumaczy w gazetaprawna.pl, Przemysław Stobiński, radca prawny w CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa. 

Specjaliści biją na alarm. Twierdzą, że ustawa będzie powodowała absurdalne sytuacje. Uważają, że rencistką będzie mogła zostać „młoda dziewczyna po liceum, która urodzi dziecko, mając 19 lat, czyli zanim ukończy 20 lat (a to obecnie jeden z wymogów uzyskania świadczenia). Taka osoba spełni (zgodnie z projektowanymi zmianami) bowiem warunek posiadania rocznego stażu ubezpieczeniowego, bo będzie miała opłacaną składkę do ZUS przez budżet (za czas opieki nad dzieckiem). W Polsce w 2010 roku 18 553 matki miały w chwili porodu poniżej 20 lat” – czytamy w gazetaprawna.pl. 



Źródło: www. gazetaprawna.pl

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: