Cotygodniowy newsletter o prawidłowych nawykach żywieniowych mobilizuje subskrybentów do aktywnego trybu życia. W efekcie - szybciej traci się kilogramy.
Joanna Paluch i Dariusz Parzelski z SWPS sprawdzili, czy edukacja prozdrowotna wpływa na zamianę zachowań i stylu życia oraz poczucie ogólnego szczęścia.
Okazało się, że pod wpływem prozdrowotnego newslettera, badani częściej ćwiczyli i uprawiali sport, więcej czasu przeznaczali na chodzenie. Dzięki temu spędzali mniej czasu w pozycji siedzącej .- Bardzo często samo wypełnienie kwestionariuszy wystarczało, aby osoby badane uświadamiały sobie, jak bardzo siedzący tryb życia prowadzą -podkreśla kierownik badania Dariusz Parzelski.
- Jeśli udało się to zrobić cotygodniowymi newsletterami w okresie sześciu tygodni, to edukacja, kampanie społeczne i trening psychodietetyczny tym bardziej mają sens - dodaje współautorka badania Joanna Paluch.
Wyniki badania pokazują także, że osoby, które częściej uprawiają sport mają większe ogólne poczucie szczęścia w życiu niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Największe różnice w odczuwaniu zadowolenia istnieją między osobami nie ćwiczącymi w ogóle, a tymi, które od 2 do 4 razy w tygodniu bądź częściej uprawiają sport.
Ponadto okazało się, że najbardziej aktywne pod względem średnio intensywnej aktywności fizycznej są osoby w wieku 46 lat i powyżej. Tuż za nimi plasują się osoby z przedziału wiekowego 30 – 45 lat. Dużo niższe wyniki uzyskały osoby w wieku 18 – 29 lat.
www.swps.pl, RF/Radio ZET