Boni: w 2014 r. karta ubezpieczenia zdrowotnego i numer 112

   2012-10-18 23:22:12

Do 2014 r. chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy - zapowiedział w czwartek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

"Od 2014 roku chcemy wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, w takiej formule, w której z jednej strony będzie karta ubezpieczenia społecznego, jeden terminal i karta specjalisty medycznego" - powiedział Boni na czwartkowej konferencji prasowej.

 

Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESELU będzie możliwa weryfikacja ubezpieczenia zdrowotnego w przychodniach i szpitalach. Testy systemu ruszyły 15 października. "Lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem" - podkreślił Boni.

 

Minister zapowiedział, że od 1 stycznia 2014 r. w pełni będzie wdrożony numer 112, umożliwiający wezwanie pomocy.

 

"Myślimy o tym, jak różne rodzaje władzy publicznej mogą informować ludzi o różnego rodzaju zagrożeniach: pożar, powódź, wścieklizna w lesie, czy dziecko, które zginęło w galerii handlowej" - powiedział Boni. Dodał, że koszt takiego systemu ostrzegawczego to około 40 mln zł, a powinien on zostać wdrożony do 2015 r.


PAP

+ Komentarze

Autor: rafal
  2012-10-25
Bardzo dobry i tani pomysł: dowód osobisty z numerem PESEL jednocześnie jako karta ubezpieczenia zdrowotnego swojego oraz dzieci. Jeżeli taka reforma będzie dobrze przeprowadzona to w Polsce innych kart nie potrzeba. Nowe karty za darmo nie będą. Gdyby miały być wprowadzane nowe karty to znowu będziemy się kłócić: co może być w nowej karcie a co nie może. Byłoby źle gdyby w naszym nietolerancyjnym kraju funkcjonowałyby karty, które dawałyby dostęp do bardziej osobistych informacji niż te które są na obecnych dowodach osobistych. Nie zgadzam się żeby kopiowano i przechowywano na ogólnopolskich komputerach informację na przykład o in vitro czy innej operacji na niepłodność wykonanej w państwowej klinice.

Dodaj Komentarz

Stolica Polski: