Komorowski: Sztab Generalny źródłem i częścią zmian polskiej armii

   2012-10-25 18:44:00

Sztab Generalny Wojska Polskiego był źródłem zmian polskiej armii i sam się zmieniał, ale zawsze będzie intelektualnym centrum sił zbrojnych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wziął w czwartek udział w uroczystej zbiórce z okazji 94-lecia SGWP.

"Sztab miał udział w głębokiej zmianie. Sztab Generalny był źródłem zmian i reform, jest także cząstką tej zmiany i tak powinno być również w przyszłości" - powiedział prezydent. Podkreślił rolę SGWP w transformacji polskiej armii po 1989 r. i po wstąpieniu Polski do NATO. Nawiązał też do zapowiedzianej reformy struktury dowodzenia i kierowania armią. Zgodnie z tą koncepcją dowodzeniem mają się zająć dwa główne dowództwa, Sztab Generalny ma się zająć planowaniem na poziomie strategicznym.

 

"W trudnym procesie zmian przyszedł czas, kiedy trzeba przebudować strukturę dowodzenia, jest to konieczne jako zwieńczenie trudnego procesu reform" - podkreślił Komorowski.

 

"Jest czas na głęboką zmianę poza jednym. Tu, w tym miejscu, w Sztabie Generalnym zawsze będzie skarbnica wiedzy, doświadczenia, umiejętności analizowania tego, co jest potrzebne przyszłości polskich sił zbrojnych i polskiego bezpieczeństwa. Tu w tym miejscu zawsze będzie istniał główny ośrodek intelektualnego dowodzenia poprzez planowanie kształtu polskiego systemu obronnego i przyszłości polskich sił zbrojnych" - powiedział prezydent.

PAP

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: