Nowy ambasador USA przywitał się z Polakami

   2012-11-08 21:12:08

Nowy ambasador USA w Polsce Stephen Mull złożył w czwartek w Belwederze listy uwierzytelniające prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Ambasador za pośrednictwem serwisu YouTube przywitał się z Polakami.

Uroczystość w Belwederze przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze. Nowy amerykański ambasador podczas otwartej dla mediów części uroczystości rozmawiał z Bronisławem Komorowskim po polsku. Stephen Mull dał się już nieco poznać polskiej opinii publicznej m.in. dzięki częstym wpisom w serwisie Twitter w języku polskim, w których nie ukrywał swojej sympatii do Polski i wspominał dotychczasowe pobyty w naszym kraju.

Mull zastąpił na stanowisku ambasadora USA Lee Feinsteina. W przeszłości dwukrotnie już pełnił służbę dyplomatyczną w Warszawie - w połowie lat 80., a następnie w połowie lat 90. Mull jest 27. z rzędu ambasadorem USA akredytowanym w Polsce od roku 1919. 

Na stronie internetowej amerykańskiej ambasady umieszczono w czwartek film, w którym Stephen Mull po polsku opowiada m.in. o swoich związkach z Polską. Podczas pierwszego pobytu razem z moją żoną Cheri dobrze poznaliśmy nie tylko Warszawę, ale też Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław, a także Mazury. Polubiliśmy chłodnik i bigos i na co dzień rozmawialiśmy po polsku z przyjaciółmi - mówi ambasador.

W jednym ze swoich wystąpień przed objęciem funkcji ambasadora w Warszawie Mull podkreślał, że Polska zajmuje ważne miejsce w życiu jego i żony. Właśnie tam spędziliśmy pierwsze lata małżeństwa w latach osiemdziesiątych i tam też, w 1995 roku, zostaliśmy rodzicami naszego syna Ryana, z którego jesteśmy tak bardzo dumni - wspominał.

Ambasador Mull otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi został dwukrotnie uhonorowany Presidential Meritorious Service Award. Otrzymał też Baker-Wilkins Award dla wybitnego zastępcy szefa misji, nagrodę Dyrektora Generalnego, dwukrotnie Superior Honor Award oraz Distinguished Honor Award, został też kilkanaście razy wyróżniony Senior Foreign Service Performance Award.

PAP/Radio ZET

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: