Polska ambasada w Syrii czasowo zamknięta

   2012-07-27 15:42:53

Czasowo zawieszono działanie ambasady polskiej w Damaszku - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ewakuowano już polskich dyplomatów. Decyzję podjęto w związku z pogarszającą się sytuacją w Syrii, uniemożliwieniem przez stronę syryjską ochrony placówki przez uzbrojonych funkcjonariuszy oraz brakiem możliwości dalszego wykonywania powierzonych zadań przez polskich dyplomatów, w obliczu realnych, wiarygodnie potwierdzonych zagrożeń.

Polska ambasada została zawieszona łącznie z Sekcją Interesów Stanów Zjednoczonych. "Wszyscy polscy dyplomaci bezpiecznie opuścili Syrię i wkrótce powrócą do Polski" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych. 

W czwartek szef MSZ Radosław Sikorski wyraził solidarność Polski z tymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy próbują zapobiec masakrom w Syrii. - Wydaje mi się, że dochodzimy do takiego dramatycznego momentu konfliktu między z jednej strony zasadą legitymacji działań międzynarodowych przez ONZ, a z drugiej strony łamaniem zasady "Responsibilty to Protect" (Obowiązek Ochrony - przyp.) przez członków ONZ. Wydaje mi się, że jeśli na szali położyć z jednej strony to prawo weta i zasadę działania zgodnie z mandatem ONZ, a z drugiej strony tysiące żyć ludzkich, to my w Polsce zawsze sympatyzujemy z ofiarami - oświadczył w czwartek Sikorski podczas spotkania z szefem francuskiego MSZ Laurentem Fabiusem. 

Polskie ministerstwo ponowiło apel do rodaków przebywających w Syrii o rozważenie wyjazdu z tego kraju dostępnymi środkami transportu. Resort podkreślił, że wszystkie polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne w regionie otrzymały instrukcje udzielenia obywatelom polskim przybywającym z Syrii wszelkiej możliwej pomocy. 

"MSZ pragnie przypomnieć, iż obywatele RP mogą - na podstawie art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - w sytuacjach nadzwyczajnych zwracać się o pomoc do urzędu konsularnego dowolnego państwa członkowskiego UE nadal działającego w Damaszku. Zostaną oni również objęci ewentualnymi nadzwyczajnymi unijnymi działaniami ewakuacyjnymi na analogicznych zasadach jak obywatele innych państw UE" - poinformowało w komunikacie MSZ.

+ Komentarze

Autor: Podaj swoje imię...
  2012-08-10
Chodzi o to, ze obserwatorzy ligi areiskbaj nie dopatrzyli sie dzialan o ktorych z takim optymizmem glosza media. Ludnosc cywilna jest atakowana przez zwyklych bandytow i grupki ekstrymistow a nie przez sily lojalne Assadowi. Kolejny dowod na to ze mainstream klamie.A wracajac do Twojego artykulu Goldblog. Czy gdybysmy przeszli teraz na zloto w rozrachunkach to czy:1. Nie wystrzeliloby cen zlota w kosmos? no bo teraz kazdy ma bezwartosciowy papier. Skad firmy wzielyby zloto aby placic pracownikom? Skad ludzie wzeliby zloto aby nim placic?2. Nie mielibysmy swiatowgo konfliktu? Syjonisci i banksterka tak latwo nie odpuszcza
Autor: Podaj swoje imię...
  2012-08-10
Wprawdzie było już kiedyś coś o kantorach w Argentynie, ale ciągle barukje mi takich informacji jak te w tym wpisie:) W szczegf3lności na temat oddolnej inicjatywy jak np płatności srebrem/złotem w sklepach czy aukcjach internetowych.Jak Ameryka może postąpić z Iranem ktf3ry odważył się osłabić pozycje dolara możemy się domyślić. Ciekawe jednak jak będą prf3bować tępić te inicjatywy oddolne a w szczegf3lności te na własnej ziemi? A może się mile zaskoczymy i nic z tym nie będą prf3bowali zrobić??

Dodaj Komentarz

Stolica Polski: