Hollande: Polska i Francja strategicznymi partnerami

   2012-11-17 11:03:14

Francois Hollande przekonywał, że Francja i Polska będą wspólnie działać na rzecz budżetu unijnego na lata 2014-2020. Prezydent Francji podkreślił, że oba kraje są strategicznymi partnerami.

- Dla Europy bardzo ważne jest, aby podjąć dobre decyzje w sprawie budżetu UE. Francja i Polska wspólnie muszą te decyzje przygotować, będziemy wspólnie działać w sprawie budżetu, ponieważ nie chcę przeciwstawiać sobie wspólnej polityki rolnej -  która jest częścią naszej historii - i polityki spójności, do której Polska jest bardzo przywiązana" - powiedział Hollande na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Jak dodał, Polska i Francja będą wspólnie bronić "takiej samej koncepcji budżetu unijnego" - wspólnej polityki rolnej i polityki spójności. 

Polska i Francja są strategicznymi partnerami

Hollande podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za przyjęcie w Polsce. Wyraził też wdzięczność za możliwość wystąpienia przed polskim parlamentem. - Wszystko to potwierdza jak głębokie są relacje między Polską i Francją. Jest to związane z historią, gospodarką, miejscem naszych krajów w Europie. Jest to strategiczne partnerstwo, które zostało nawiązane już kilka lat temu i które teraz powinno być przekute w konkretne działania - podkreślił prezydent Francji.

- Chodzi o regularne spotkania na szczycie między głowami państw, ale również spotkania na szczeblu rządowym. W najbliższym czasie do takich spotkań dojdzie - zapowiedział Hollande.

Finansowanie wspólnych polityk z budżetu Unii

Jak podkreślił Hollande Francja chce budżetu unijnego, który nie będzie nadmiernie rozbudowany, ale pozwoli na finansowanie najważniejszych polityk europejskich, w tym wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

- To nie jest coś, co przeciwstawia się polityce na rzecz wzrostu gospodarczego, ponieważ właśnie te dwa obszary polityczne przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, więc w czasie zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej będziemy przedstawiali taki pogląd, jednocześnie nie akceptując szantażu i ultimatum - powiedział prezydent Francji.

Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania. Francja - deklarują jednak jej władze - jest gotowa dążyć do porozumienia w czasie przyszłotygodniowego szczytu poświęconego budżetowi. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad tą propozycją powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE szefa Rady Europejskiej zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

Prezydent Francji przyleciał do Polski na specjalne zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Hollande w planie wizyty ma m.in. spotkanie z marszałkami Sejmu Ewą Kopacz i Senatu Bogdanem Borusewiczem, wystąpienie w Sejmie oraz spotkanie z szefem SLD Leszkiem Millerem. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wraz z żoną wydadzą oficjalny obiad na jego cześć. Pełen plan wizyty Hollandea znajdziecie tutaj.

Radio ZET/PAP

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: