FIFA wybrała 12 najważniejszych wydarzeń roku

2012-12-29 21:58:24

Dwa fakty z rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie mistrzostw Europy trafiły na listę 12 najważniejszych wydarzeń w futbolu w 2012 roku, opublikowaną przez portal fifa.com. Wyróżniono także m.in. rekord Lionela Messiego oraz cudowne ozdrowienie Fabrice-a Muamby.

Najważniejsze wydarzenia piłkarskie w 2012 roku w porządku chronologicznym:

12.02 - reprezentacja Zambii pokonała w finale Pucharu Narodów Afryki faworyta tego turnieju - Wybrzeże Kości Słoniowej 0:0, karne 8-7. Piłkarze z południa kontynentu sięgnęli po pierwszy w historii tytuł. Była to też pierwsza wizyta drużyny Zambii w Libreville (stolicy Gabonu) od 1993 roku, kiedy niemal cała ówczesna kadra zginęła tam w katastrofie lotniczej.

17.03 - urodzony w Kongu piłkarz Bolton Wanderers upadł na środku boiska na ziemię podczas ćwierćfinałowego spotkania Pucharu Anglii z Tottenhamem Hotspur. Potem okazało się, że serce zawodnika przestało bić na 78 minut. Mimo to przeżył bez znaczącego uszczerbku na zdrowiu. Kilka miesięcy później zakończył karierę.

13.05 - gdy dobiegał końca regulaminowy czas rozgrywanych jednocześnie spotkań ostatniej kolejki angielskiej ekstraklasy, Manchester City przegrywał z Queens Park Rangers 1:2. To oznaczało, że tytuł przypadnie lokalnemu rywalowi - United. "The Citizens", którzy do mistrzostwa potrzebowali zwycięstwa, oblegali bramkę rywali, a ich determinacja przyniosła efekt najpierw w drugiej, a potem czwartej minucie doliczonego czasu gry. Gola dającego City mistrzostwo zdobył Argentyńczyk Sergio Aguero.

19.05 - reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Didier Drogba pożegnał się w wielkim stylu z Chelsea Londyn. Piłkarz, który w klubie spędził ponad osiem lat, wyrównał stan meczu finałowego Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium na 1:1, a potem z zimną krwią trafił w konkursie rzutów karnych. "The Blues" sięgnęli po Puchar Europy, a Drogba przeniósł się do chińskiej ekstraklasy.

10.06 - Puchar Narodów Oceanii, rozgrywany w nieregularnych odstępach od 1973 roku, zawsze trafiał do Australii lub Nowej Zelandii (po cztery razy). W czerwcu 2012 po raz pierwszy w historii sięgnęła po niego reprezentacja Tahiti, która pokonała w finale Nową Kaledonię 1:0. Triumf zapewnił niespełna 200-tysięcznej wyspie udział w Pucharze Konfederacji, w czerwcu 2013 roku w Brazylii.

14.06 - najbardziej utytułowany klub szkockiej ekstraklasy Rangers FC (54 mistrzostwa kraju) ze względu na ogromne zadłużenie dosłownie przestał istnieć. Drużyna z Glasgow, którą opuściła duża część zawodników, odrodziła się jako nowe przedsiębiorstwo i trafiła do Third Division, tj. czwartego poziomu rozgrywek. Obecnie jest liderem tabeli, a jej mecze w dalszym ciągu przyciągają na stadion ok. 40 tys. widzów.

24.06 - w ćwierćfinale mistrzostw Europy, rozgrywanych na boiskach Polski i Ukrainy, Anglia prowadziła w rzutach karnych z Włochami 2-1, gdy do piłki podchodził Andrea Pirlo. Rozgrywający znakomity turniej pomocnik, na którym ciążyła duża odpowiedzialność za grę całej drużyny, z łatwością pokonał Joe Harta charakterystyczną podcinką, którą na świecie rozsławił Czech Antonin Panenka. Pokrzepieni tym wydarzeniem Włosi wygrali konkurs "jedenastek" i awansowali do półfinału.

1.07 - w finale ME 2012 Hiszpanie rozgromili Włochów 4:0 i zostali pierwszą w historii reprezentacją, której udało się obronić mistrzostwo Starego Kontynentu, oraz pierwszą, która wygrała trzy kolejne ważne imprezy (dwukrotnie ME oraz mundial w 2010 roku).

6.08 - piłkarki USA pokonały Kanadyjki w półfinale olimpijskiego turnieju w Londynie po niezwykle burzliwym meczu. Kwestia awansu rozstrzygnęła się dopiero w trzeciej minucie doliczonego czasu drugiej połowy dogrywki, kiedy bramkę na 4:3 zdobyła Alex Morgan. Później Amerykanki zdobyły złoty medal, pokonując w finale Japonki 2:1, a Kanadyjki wywalczyły brąz.

14.11 - w pierwszym meczu na stadionie Friends Arena w Sztokholmie popis umiejętności dał Zlatan Ibrahimovic. Napastnik Paris St Germain zdobył cztery bramki w wygranym 4:2 towarzyskim starciu z Anglią. Ostatni z goli, zdobyty nożycami z odległości ok. 25 metrów, oczarował piłkarską Europę.

9.12 - Argentyńczyk Lionel Messi zdobył 91. bramkę w 2012 roku i tym samym pobił rekord Gerda Muellera z 1972 roku. Niemiec we wszystkich rozgrywkach trafiał 85 razy (co ciekawe, FIFA nigdy nie uznała oficjalnie ani wyniku Muellera, ani Messiego, bowiem nie prowadzi takich statystyk).

16.12 - drużyna Corinthians Sao Paulo przerwała trwającą od 2001 roku dominację zespołów europejskich w Klubowych Mistrzostwach Świata. W finale turnieju w Japonii pokonała Chelsea Londyn 1:0.