Turniej Czterech Skoczni: Jacobsen znów triumfuje

2013-01-02 09:16:01

Norweg Anders Jacobsen wygrywa drugi z rzędu konkurs Czterech Skoczni.W Garmisch-Partenkirchen oddał zwycięski skok na odległość 143 metrów. To blisko rekordu skoczni.

Gregor Schlierenzauer uplasował się na drugiej pozycji, za nim - Anders Bardal. Piąte miejsce zajął Maciej Kot, a szóste Kamil Stoch ex aequo z Rosjaninem Dmitrijem Wasiliewem.

Świetny występ Polaków

W pierwszej serii najwięcej punktów dostał Schlierenzauer. Dobre wyniki mieli Polacy. Kamil Stoch był drugi, bo poszybował zdecydowanie najdalej - lądował na 142. metrze. Maciej Kot był szósty. Do tej pory najlepszym rezultatem Kota była 12. lokata w marcowym Pucharze Świata w Oslo. W zawodach, które obserwował król Norwegii Harald V, jeszcze lepsze miejsca zajęli Piotr Żyła (7.) i Stoch (11.).

Jacobsen był dziewiąty, ale w drugiej uzyskał aż 143 m, tylko pół metra mniej od rekordu obiektu Szwajcara Simona Ammanna.

Po słabszej drugiej próbie, Stoch (131,5 m) spadł na szóstą lokatę, a Schlierenzauer (136,5 m) ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji, ze stratą niespełna 1 pkt do zwycięzcy. Trzeci był kolejny norweski zawodnik - Anders Bardal.

Polacy spisali się bardzo dobrze, ale rewelacyjnie skakali Norwegowie. Tuż za podium znalazł się Tom Hilde. Z obu krajów, w czołowej "30" byli też Dawid Kubacki (28. miejsce), Żyła (30.), Anders Fannemel (20.) i Rune Velta (26.).

W finałowej serii najwięcej reprezentantów mieli gospodarze - aż ośmiu. Swych fanów jednak nie zadowolili, bowiem najlepszy, 17-letni Andreas Wellinger był dziewiąty; przesunął się z 18. pozycji. Z kolei weteran, 35-letni Martin Schmitt (urodził się 29 stycznia 1978 roku) spadł z siódmej na 14.

Jacobsen powtórzy wyczyn Hannawalda?

Pierwszy konkurs 61. Turnieju Czterech Skoczni - w niemieckim Oberstdorfie - również wygrał Jacobsen. Teraz Norweg rozbudził nadzieje skandynawskich kibiców na komplet triumfów w 61. TSC. W historii prestiżowej imprezy cztery zwycięstwa (Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen) odniósł tylko Niemiec Sven Hannawald na przełomie 2001 i 2002 r.

Jacobsen ma już w dorobku wygraną w Turnieju Czterech Skoczni - w sezonie 2006/07. Obecnie zdecydowanie prowadzi w punktacji generalnej. Stoch jest siódmy.

Trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w piątek 4 stycznia w Innsbrucku (dzień wcześniej kwalifikacje).