Gliese 163c to nowo odkryta planeta, która według astronomów może być najbliższą nam Superziemią. Co więcej, mogą tam panować warunki sprzyjające istnieniu życia.
Gliese 163c jest jedną z dwóch (lub nawet trzech) planet orbitujących wokół gwiazdy Gliese 163 znajdującej się w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Konstelacja ta jest oddalona od Ziemi o ok. 50 lat świetlnych, co w skali astronomicznej nie jest znacznym dystansem.
Planeta Gliese 163c znajduje się na krańcu tzw. strefy zamieszkania, czyli takiej odległości od gwiazdy, która umożliwia istnienie gazowejatmosfery i wody w stanie płynnym.
Nowo zaobserwowany obiekt to planeta kamienna, o masie 7-krotnie większej od Ziemi. Gliese 163c okrąża swoją gwiazdę w 26 dni ziemskich, więc jej orbita jest mniejsza niż naszej planety. Ale na jej powierzchni raczej nie jest za gorąco, bowiem Gliese jest gwiazdą o wiele słabszą od Słońca.
Astronomowie przewidują, że atmosfera Gliese 163c jest 10 razy gęstsza od ziemskiej, a średnia temperatura wynosi 60 stopni Celsjusza. Za wysoka dla człowieka, ale optymalna dla wielu znanych mikroorganizmów.
INTERIA.PL