Najnowocześniejsze w kraju laboratoria bio- i nanotechnologiczne otwarto w Łodzi. W BioNanoParku pomoc znajdą mali i średni przedsiębiorcy, którzy maja pomysły, ale nie zawsze też środki na ich realizacje.
BioNanoPark to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.
W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył Bronisław Komorowski. Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce jeszcze długo będą dominowały małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego - jak mówił - takie miejsca jak BioNanoPark są ważne. Tego rodzaju miejsca, gdzie jest skupiony potencjał naukowy, technologiczny są odpowiedzią na prawdziwe wyzwania stojące przed Polską - mówił. Przypomniał, że poza Łodzią, w Polsce powstają jeszcze tego typu ośrodki w Krakowie i Poznaniu.
W BioNanoParku znajdują się dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej i biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Będą w nich prowadzone prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą z zakresu m.in. medycyny (w tym implanty), ochrony środowiska, farmaceutyki, wojskowości. W jego skład wejdzie również rozbudowany inkubator technologiczny.
W budynku znajdzie się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: informatyka, produkcja aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.
W BioNanoParku znajdzie swoją docelową siedzibę pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która już działa w Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.
Wojtek Kubik/Radio ZET/PAP