Okradana NASA wprowadza szyfrowanie danych

   2012-11-17 11:24:03

NASA wprowadza szyfrowanie dysków twardych swoich laptopów oraz system zabezpieczenia komputerów po serii kradzieży i prób włamań do sieci Agencji – poinformowały media.

31 października br. skradziono należący do NASA laptop zawierający dane dotyczące projektów oraz personalne i ubezpieczeniowe dane pracowników Agencji.

 

Kradzieży dokonano z zamkniętego samochodu, prawdopodobnie otwierając zamek centralny, zabierając notebook i zamykając samochód z powrotem. Zastępca administratora NASA, Richard Keegan Jr., który ujawnił fakt kradzieży w e-mailu przesłanym pracownikom 13 listopada br., stwierdził, iż laptop zawierał „wrażliwe informacje personalne”, pod którym to pojęciem rozumie się dane osobowe, dane kont i ubezpieczenia socjalnego oraz adresy pracowników oraz współpracowników NASA.

 

Keegan, żądając aby pracownicy nie zostawiali notebooków nawet zamkniętych samochodach ujawnia, że mechanizmy zabezpieczające komputery Agencji przed nielegalnym pozyskiwaniem danych nie działają.

 

Pracownicy zostaną objęci stałym nadzorem bankowym nad przepływami finansowymi oraz na wypadek kradzieży tożsamości oraz mechanizmem zwrotu kosztów ubezpieczenia. NASA nie ujawniła, dane ilu osób znalazły się a laptopie. Nie skomentowała także informacji nieoficjalnych ujawnionych przez "USA Today", według których laptop w rzeczywistości należał do „wysokiej rangi urzędnika NASA”, zawierał dane poufne o planowanych projektach Agencji oraz dane jej najważniejszych pracowników i współpracowników.


Jak twierdzą eksperci bezpieczeństwa informatycznego, zapytywani przez media jak NBC News i Computerworld, sytuacja jest dla Agencji „kompromitująca”. Po raz drugi bowiem w 2012 roku zostaje skradziony laptop zawierający ważne dane personalne pracowników i współpracowników NASA oraz – prawdopodobnie – poufne dane dotyczące jej projektów, a wiosną i latem tego roku kilkakrotnie nieznani hackerzy próbowali włamać się do sieci informatycznej Agencji. Przynajmniej dwie próby włamania były udane.

 

W marcu 2012 roku skradziono laptop zawierający dane personalne, numery ubezpieczeniowe, adresy e-mailowe, daty urodzenia, informacje o wykształceniu oraz inne poufne dane dotyczące kluczowych pracowników należącego do NASA Kennedy Space Center. Dane zostały skradzione z parkingu instytucji, a notebooka do dziś nie odnaleziono. Policja nie znalazła także sprawców.

 

Kradzież, według Computerworld, spowodowała, że Agencja została zmuszona do wprowadzenia mechanizmów szyfrowania dysków twardych wszystkich komputerów przenośnych oraz implementacji lepszego mechanizmu zabezpieczenia dla sieci informatycznej.

 

Administrator NASA, Charles Bolden i szef działu informatyki Linda Cureton wydali poufną dyrektywę zabraniającą wynoszenia poza teren NASA notebooków i jakichkolwiek urządzeń przenośnych zawierających dyski twarde z danymi, jeśli nie będzie na nich zamontowany mechanizm pełnego szyfrowania dysku twardego lub pamięci i dane na dysku nie będą zaszyfrowane.

 

Agencja była już wcześniej krytykowana za brak mechanizmów zabezpieczania danych wrażliwych. W lutym br. generalny inspektor NASA Paul Martin zwracał uwagę, że Agencja “znajduje się daleko w tyle” za innymi agencjami federalnymi jeśli chodzi o ochronę danych i zabezpieczenie sieci informatycznej przed włamaniami.

 

W trakcie prowadzonych 2012 roku przesłuchań dotyczących włamań hackerskich do amerykańskich instytucji naukowych i utraty przez nie wrażliwych danych, prowadzonych przez Izbę Reprezentantów, Martin powiedział, iż NASA ujawniła utratę bądź kradzież, pomiędzy kwietniem 2009 a kwietniem 2011 r. aż 48 laptopów, tabletów i netbooków zawierających poufne dane personalne bądź dane wrażliwe odnoszące się do projektów prowadzonych przez Agencję. Niektóre z tych danych złodzieje i hackerzy później ujawnili.

 

Najpoważniejszą stratą była kradzież notebooka z niezabezpieczonym dyskiem twardym w marcu 2011 roku. Zostały ujawnione zawarte na nim kody kontrolne i algorytm oprogramowania do zarządzania sterowaniem Międzynarodowej stacji Kosmicznej ISS.(PAP)

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: