NBP: Firmy liczą na ożywienie

   2013-01-22 13:54:24

Firmy oczekują niewielkiej poprawy sytuacji w pierwszym kwartale tego roku, a powrotu do wzrostu - najwcześniej w drugiej połowie roku.

Z badania NBP wynika, że plany przedsiębiorstw zakładają ograniczanie nakładów na inwestycje.

Prognozy popytu, zamówień i produkcji na pierwszy kwartał 2013 r. nieznacznie się poprawiły. - Po dwóch kwartałach wyraźnych spadków, prognozy popytu, zamówień i produkcji na I kw. 2013 r. (po usunięciu wahań sezonowych) nieznacznie poprawiły się względem poprzedniego kwartału, pozostając jednak na niskich poziomach, zarówno w porównaniu do poprzedniego roku, jak i na tle swoich średnich długookresowych - napisano.

Spadły ceny

Sytuacja grupy eksporterów pogorszyła się, co było związane zarówno ze spadkiem dynamiki sprzedaży na rynki zagraniczne, jak i obniżeniem się marż. W ostatnich kwartałach odsetek przedsiębiorstw obniżających ceny się zwiększał.

Pod koniec 2012 r. redukcje cen obserwowano już nieznacznie częściej niż wzrosty. Częstsze obniżki cen cechowały szczególnie sektor budowlany, nieco rzadziej obserwowano je w firmach usługowych (poza handlem) oraz w sekcji przetwórstwo przemysłowe - napisano w dokumencie.

Więcej zwolnień

Podobnie jak trzy miesiące wcześniej, nadal więcej przedsiębiorstw zamierza zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (14,7% wobec 9,8%). Zwolnienia zapowiadają najczęściej firmy budowlane. Mniejsze co do skali redukcje planują przedsiębiorstwa przemysłowe oraz niektóre branże usługowe.

Zwiększenie zatrudnienia (w niewielkiej skali) ma w planach handel i transport. Poprawę wskaźnika prognoz odnotowano również wśród podmiotów największych, jednak w tej grupie oznaczać to będzie mniejsze redukcje zatrudnienia" - czytamy w dokumencie NBP.
Odsetek przedsiębiorstw zapowiadających podwyżki wynagrodzeń obniżył się i przyjął najniższy poziom od 2009 roku. -W I kw. br. płace zamierza podnieść 17% przedsiębiorstw - czytamy w raporcie NBP.

Z badania NBP wynika, że zainteresowanie kredytem, podobnie jak odsetek kredytobiorców pozostają niskie, środki te potrzebne są głównie dla sfinansowania działalności bieżącej. Przedsiębiorstwa coraz częściej zgłaszają trudności z odzyskaniem należności od kontrahentów.

RF, Radio ZET/PAP

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: