Zamknięto nielegalny bank

   2015-11-23 23:17:34

W chinach funkcjonował nieformalny nielegalny bank. Władze właśnie dokonały zatrzymania ponad 390 osób. Aresztowania trwają gdyż w pierwszej kolejności zatrzymano założycieli baku.

Nielegalny Bank ?

To oczywiście uproszczenie całej sprawy. Tak naprawdę nie było żadnej instytucji a jedynie szereg powiązanych ze sobą osób oraz firm które stanowiły podstawy do transferu pieniędzy. Władze Chińskie dokładnie kontrolują obrót ich waluta. Obowiązuje powszechny zakaz transferu dużych ilości Chińskiej waluty poza terytorium kraju i w obce ręce.


Dlatego przedsiębiorcy spoza Chin chętnie współpracują z osobami które zakładają firmy przez które transferuje się ogromne sumy pieniędzy.


Policja Chińska w swoim sprawozdaniu donosi że śledztwo trwało od bardzo dawna. Gdy śledczy zorientowali się jak duża jest skala procederu postanowili utajnić postępowanie i stworzyć dla jego celów osobną grupę wywiadowczą.


Podejrzewa się że firmy zamieszane w proceder przetransferowały 410 miliardów juanów. Jest to równowartość około 64 milionów dolarów. Pieniądze te pochodziły z niewiadomego źródła. Po przeliczeniu na złotówki wychodzi około 255 miliardów złotych, czyli tyle co roczny budżet naszego kraju. Podczas śledztwa wykryto około 1,3 miliona podejrzanych transakcji które miały na celu pranie pieniędzy oraz transfer ich do zagranicznych spółek działających na terenie Chin.

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: