Europejski system gwarancji bankowych

   2015-11-25 12:52:28

Unia Europejska jest świadoma słabego zabezpieczenia środków obywateli UE którzy lokują swoje aktywa w Europejskich bankach.

BFG

Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w każdym Europejskim kraju i ma za zadanie fikcyjnie dawać gwarancję zabezpieczenia środków własnych obywateli do wysokości 100 tysięcy Euro. Problemem jest to że taki fundusz gwarancyjny nie jest w stanie udźwignąć prawdziwej fali bankructw banków. W Polsce w ciągu ostatnich 15 lat zbankrutował jeden bank i dwa SKOK-i. Już po wypłacie pieniędzy klientom upadłych SKOK-ów, w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zabrakło pieniędzy. Teraz mamy informację z poniedziałku że jeden bank spółdzielczy z Wołomina też uległ bankructwu. I już w tym momencie mamy sytuację że duże banki będą musiały dołożyć się do BFG aby wypłacić w ustalonym terminie 20 dni od daty złożenia dokumentów o bankructwie w sądzie, pieniędzy jego klientom. Także jak widać BFG to tylko taki przytulny strażnik który w przypadku poważnych problemów może pociągnąć kolejne banki do skrajnego niegospodarnego zarządzania własnymi aktywami.


Europejski System Gwarantowania Depozytów

Unia Europejska widząc słabość lokalnych funduszów gwarancyjnych postanowiła stworzyć jeden super system gwarantowania depozytów w całej Unii Europejskiej. Taki zabieg ma sprawić ze klienci banków będą czuli się bezpieczniej i chętniej będą oddawać swoje pieniądze bankom w postaci depozytów aby te ostatnie mogły nimi zarządzać i udzielać kredytów pozostałym klientom. Ostatnie zawirowania w sektorze bankowym powodują że obywatele Unii Europejskiej oraz rezydenci innych państw z dużą dozą ostrożności podchodzą do Europejskich banków które działają na rynkach wschodzących czy też inaczej nazywanych niestabilnymi. Dlatego właśnie powstał pomysł stworzenia dużego centralnego funduszu który miałby gwarantować dofinansowanie banków które źle zarządzały swoim majątkiem.


Jak będzie działać nowy fundusz ?

Na budżet funduszu będą musiały złożyć się wszystkie banki które działają w strefie Unii Walutowej. Rozumiane to jest tak że każdy kraj który posiada Euro jako jednostkę rozliczeniową będzie automatycznie należał do Europejskiego Systemu Gwarancji Depozytów. Banki które działają w krajach które posiadają własną walutę tak jak Polska czy Czechy będą dobrowolnie zrzeszać się w nowym funduszu. Jednak banki które tego nie zrobią będą miały gorszą reputację wśród klientów a to pociągnie za sobą też ilość środków które są trzymane w formie depozytów. Banki które przystąpią do nowego funduszu gwarancyjnego będą niejako bardziej wiarygodne niż te które tego nie zrobią.

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: