Fitch obniżył rating 18 hiszpańskich banków

   2012-06-12 19:47:21

Fitch – Agencja ratingowa , poinformowała dziś o obniżeniu swojej oceny dla osiemnasty banków Hiszpanii.

W komunikacie który opublikowała EFE Fitch, agencja masowo obniżyła wiarygodność hiszpańskich banków. W uzasadnieniu tej decyzji napisano że ich sytuacja może się pogorszyć a inwestorzy mają prawo wiedzieć o ich gorszej kondycji.


Według agencji jeśli Hiszpania i jej gospodarka jeszcze wyhamuje, państwo nie będzie miało możliwości spłacać swoich wierzytelności. To zaś spowoduje w pierwszej kolejności kłopoty banków które posiadają papiery dłużne tego kraju. Równie duże zagrożenie dla kondycji banków to słaba koniunktura w sektorze budowlanym i nieruchomości. W tych sektorach udzielonych jest dużo pożyczek które są obciążone dużym ryzykiem inwestycyjnym.


Papiery dłużne Hiszpanii już osiągnęły najwyższe w historii wskaźnik rentowności w szczególności papiery dziesięcioletnie. Inwestorzy coraz sceptyczniej podchodzą do akcji ratunkowej którą wysłała Unia Europejska. Przypominam że banki Hiszpanii już dostały sto milionów euro. Ten zastrzyk gotówki miał pomóc w ich płynności, niestety to nie pomogło na długo.


Długo nie trzeba było czekać na reakcję rynków. Już we wtorek  spadły notowania akcji na giełdach całego świata. Obniżenie not dla osiemnastu hiszpańskich banków spowodowało również obniżenie oceny sytuacji całego kraju.


Odpowiedzą na obniżenie ratingu tak wielu banków jednego kraju oraz spadek oceny kraju spowodował że Unia Europejska przyznała pomoc sektorowi bankowemu w tym kraju. Pomoc została zaplanowana na sto miliardów euro. Środki ratunkowe mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM). Innymi słowy bank centralny Unii Europejskiej dodrukuje brakujące pieniądze i przeznaczy je na usprawnienie płynności tych banków.

+ Komentarze

Autor: Podaj swoje imię...
  2012-08-10
no i naprawdę - na żelaznym elckeoratie PiSu można polegać - uwierz mi - żeby tą moim zdaniem - świetną ideę Tuska - nazwać ośmieszaniem i błazenadą - to tego się nie znajdzie nigdzie na świecie - oprf3cz w samej Polsce i właśnie z waszych szeregf3w! Nigdzie indziej! Kiedy to w ogf3le pojmiecie, że Polska jakimś barokowo-bizantyjskim splendorem nikogo na kolana nie powali - no z czym? - przecież wszyscy wiedzą, że to tylko nowe szaty krf3la, że krf3l tak naprawdę jest nagi.... A tu teraz takie coś - świeża idea, wybieg ze schematu - pomysłowość, oryginalność, dynamik - a to się lubi - z takimi trza gadać, takich się zapamiętuje! Tak to się myśli o tym tutaj - a w Polsce? - Wchodzę na Salon24 - a tu jak zwykle draka - naprawdę dziwnym krajem jesteście... A co do FAZ i lewactwa - no to jasne, z punktu widzenia z Polski - to nawet NPD (neonazistowska, Narodowa Partia Niemiec) jest lewacka...Ja to sądzę że taka partia jak PiS - w Niemczech była by nie do pomyślenia - była by dawno na indeksie, jako partia skrajnych ekstremistf3w... Ja wiem ty uważasz siebie za bardzo racjonalną - ale sprf3buj sobie wyobrazić taką sytuację - że jesteś nagle Niemką - ale poza tym - jakby się nic nie zmieniło i to wszystko tak pozostało - tzn. twoje przekonania i to w co tak na codzień wierzysz - ale teraz w imieniu Niemiec - czyli była byś niemiecką patriotką, kochającą silne, bogate państwo, ktf3re tak jak teraz Polska nie powinno się liczyć z swoimi sąsiadami itd, itp.... to jakbyś siebie i tą całą sytuację wtedy widziała? No i co? - Już się przestraszyłaś? ;Đ)))
Autor: Podaj swoje imię...
  2012-08-11
on sam o tym zadecyduje wiec \"nie wtscawiajyie\" brzmi komicznie i nieprofesjonalniepo drugo - nikt nie jest tak znany w spoleczenstwie jak on. Owszem dzieki naszym polskojezycznym mediom ma on duzy elektorat negatywny, ale taki bedzie mial kazdy kandydat PIS-u, obojetnie kto by nim byl. Wystaczy spojrzec, jak \"ciemny lud\" zareagowal na pochowek na Wawelu. Ci ktorzy dadza sie przekonac Gazecie i reszcie mediow establishmentu - ci i tak nie zaglosuja na Pisowca, nawet gdyby zostal nim Gowin albo Borusewiszteraz jest albo \"my\" albo \"oni\". Jesli spoleczenstwo woli \"onych\" to trudnoSzczerze mowiac, ja tez wolalbym jakiegos kandydata ponadpartyjnego, laczacego \"pisowcow\" i umiarkowanych \"platfusow\". Ale - to se ne da pane Havranek. To zbyt piekne aby bylo prawdziwe. Bo taka jest logika wewnerzna tego dynamicznego ukladu politycznego. Ponadto wyborcy w swej masie nie rozumuja az tak szczegolowo, sa albo za tym albo za tym; bo ten jest np. fajny a ten awanturniczy.Wydaje mi sie, ze Jaroslaw albo moze oddac walkowerem, albo powalczyc

Dodaj Komentarz

Stolica Polski: