Przyczyny wzrostu bezrobocia

   2012-07-14 12:48:24

Coraz więcej osób jest pozbawionych pracy. Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje ?

Od stycznia obserwujemy napływ bezrobotnych. Firmy podejmują decyzję zwolnień pracowników pod wpływem rosnącej płacy minimalnej Polaków. W listopadzie 2011r stowarzyszenia skupiające biznesmenów z naszego kraju przeprowadził ankietę skierowaną do zarządzających firmami. Z większości ankiet wynikało że na wskutek rośnięcia minimalnej płacy pracowników są oni zmuszani co rok do ograniczania zatrudnienia.


Gospodarka na całym świecie spowalnia. Recesję widać już nawet w Chinach. W Polsce chwilowo brak bodźców do kontynuowania dotychczasowego rozwoju. Spadek zamówień publicznych (finansowanych z budżetu państwa) spowoduje kolejne masowe zwolnienia pracowników.


Dodatkowo nikt nie był przygotowany do obrony przed takim zjawiskiem. W budżecie po prostu nie ma pieniędzy na utrzymanie tak dynamicznego rozwoju. W Polsce obecnie jest ponad dwa miliony bezrobotnych. Jak na razie tendencja jest wzrostowa. Analitycy ostrzegają że wzrost bezrobocia może nadal się utrzymywać.


Przedsiębiorcy ostrzegają. Będą zmuszeni do kolejnych zwolnień pracowników jeśli utrzyma się co roczny wzrost wynagrodzeń minimalnych. Polacy muszą zarabiać więcej ale wzrost wynagrodzenia musi być powodowany poprawą ekonomiczną przedsiębiorstw a nie przez wprowadzanie odgórnie przez polityków zmian w ustawie.

+ Komentarze

Autor: Podaj swoje imię...
  2012-08-10
połowę biurokracji można soopkjnie z dnia na dzień zlikwidować. Jest ona kilkukrotnie większa niż za PRL. To soopkjnie załatałoby dziurę budżetową, i pozwoliło na dalsze obniżki podatkf3w.Niestety, zgodnie z Prawem Parkinsona, biurokracja rośnie ze średnim tempem 5% rocznie, bez względu na ilość pracy do wykonania...Na początek zlikwidowałbym jedną z setek agencji: \"Agencję Rozwoju Przemysłu\" - czy ta nazwa nie jest socjalistycznym majstersztykiem samym w sobie???

Dodaj Komentarz

Stolica Polski: