Gdyby nie oszuści podatkowi, Polska byłaby bogatsza co najmniej o 5,8 miliarda złotych rocznie. Tak wynika z wyliczeń Kontroli Skarbowej.
Zdecydowanie najwięcej oszustów pojawia się w handlu, bo Polacy najczęściej wyłudzają albo unikają płacenia podatku VAT. Rocznie skarbówka wykrywa aż 120 tysięcy lewych faktur głównie w firmach handlujących paliwami i złomem.
W ostatnich latach na popularności zyskuje także sprzedaż internetowa, czyli wirtualne sklepy. Tu również bardzo często handlowcy starają się nie płacić podatku. Podobnie jest przy handlu nieruchomościami.
Co ciekawe, oszustwa podatkowe zdarzają się nawet w sektorze publicznym, zwłaszcza w samorządach. Kontrolerzy namierzyli bowiem szkoły, które korzystają ze zwolnień podatkowych na uczniów potrzebujących szczególnej opieki, podczas gdy ci uczniowie często nie istnieją.
Wolne od grzechu nie są także niektóre zakłady komunikacji miejskiej. Łącznie z tych wszystkich powodów Polska jest biedniejsza o prawie sześć miliardów złotych rocznie, czyli mówiąc obrazowo - równowartość trzech Stadionów Narodowych.
Nawet kilkanaście miliardów złotych wpływów dałoby budżetowi wprowadzenie przepisów, które znacznie ograniczą szarą strefę. To zdanie celników, którzy podpowiadają Ministerstwu Finansów, jak zaoszczędzić pieniądze, które - ich zdaniem - leżą na ulicy.
Pierwszą i podstawową radą celników jest zrównanie stawek akcyzy na towary, które są różnie opodatkowane w zależności od wykorzystania. Przykładem są choćby paliwa. Dokładnie ten sam olej, jako napędowy jest obłożony akcyzą, a jako opałowy już nie - choć to te same substancje. Celnicy twierdzą, że jeśli każdy kupujący olej, niezależnie od jego przeznaczenia, zapłaci akcyzę, a później wystąpi o zwrot w podatku , gdy ogrzewa tym olejem dom, problem szarej strefy zniknie a państwo zarobi na tym miliardy.
Podobnie jest zresztą ze spirytusem, który jako płyn do spryskiwaczy nie podlega akcyzie, a jako alkohol do picia już tak.
Celnicy chcą także nadania im kompetencji podobnych do policji, szczególnie wykonywania działań operacyjno-śledczych, tak by mogli skutecznie wyłapywać tych, którzy oszukują.