Polska w czołówce najbardziej konkurencyjnych krajów

   2012-11-30 10:21:13

Polska obok Niemiec i Wielkiej Brytanii znalazła się w pierwszej 15 światowego rankingu liderów konkurencyjności - wynika z raportu firmy Deloitte oraz Amerykańskiej Rady ds. Konkurencyjności.

Ranking powstał na podstawie ocen ponad 550 menedżerów najwyższego szczebla z całego świata, którzy mieli wskazać na kraje o najbardziej konkurencyjnej gospodarce obecnie i za pięć lat. Menedżerowie przede wszystkim oceniali inwestycje w kapitał ludzki, bo według autorów raportu, to one będą miały decydujący wpływ na to, kto zwycięży w gospodarczej rywalizacji na rynkach globalnych. W raporcie wskazano, że są bardziej istotne niż np. koszty pracy, ceny surowców czy energii.

- Wiodące gospodarki koncentrują się na rozwoju talentów oraz inwestycjach w badania i rozwój. To wpływa na wzrost innowacji i przekłada się bezpośrednio na wydajność produkcji. A wyższej jakości produkcja oznacza także większy eksport i więcej inwestycji bezpośrednich - wyjaśnia Magdalena Burnat-Mikosz, Partner w Deloitte, lider działu R&D and Governement Incentives w Europie Środkowej. 

Ranking: Krajowy indeks konkurencyjności przemysłu - Obraz wyświetlany na dodatkowej warstwie

www.deloitte.com

Wyprzedzamy Wielką Brytanię

Znaczenie ma również wielkość, położenie geograficzne danego kraju oraz jego sytuacja polityczna i ekonomiczna. Dlatego pierwsze miejsce w rankingu "2013. Global Manufacturing Competitiveness Index" zajęły Chiny, które wyprzedzają Niemcy oraz USA. W pierwszej dziesiątce znalazły się poza tym Indie, Korea Płd., Tajwan, Kanada, Brazylia, Singapur oraz Japonia. Polska z 14. pozycją jest drugim w kolejności państwem ze starego kontynentu. Za nami znalazły się m.in. Wielka Brytania (15), Czechy (19) czy Francja (25). Wyniki raportu znajdziesz tutaj.

Polska spadnie w rankingu

Za pięć lat ranking ten będzie wyglądał prawdopodobnie zupełnie inaczej. Chiny, owszem pozostaną liderem, ale na drugim i trzecim miejscu znajdą się odpowiednio Indie i Brazylia, a Niemcy i USA spadną na czwartą i piątą pozycję. Z pierwszej dziesiątki wypadnie Japonia, miejsce której zajmie Wietnam. Polska przesunie się zaś na 18. lokatę, co i tak nadal da jej pozycję europejskiego wicelidera, bo spadki dotkną także pozostałe gospodarki ze starego kontynentu.

- To są na razie prognozy kształtu globalnego rynku konkurencyjności, które mogą się spełnić w ciągu najbliższych kilku lat. Niewątpliwie czekają nas zmiany, które na nowo określą wskaźniki wzrostu gospodarczego, poziom zamożności państw i ich obywateli oraz pozycję poszczególnych krajów w światowej układance - wyjaśnia Magdalena Burnat-Mikosz.

Radio ZET/ank

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: