Internetowe sklepy oszukują klientów

   2012-12-07 23:31:26

Kupujesz w sieci? Uważaj na okazje! Aż 76% stron internetowych łamie przepisy chroniące konsumentów. Miej się też na baczności, gdy dokonujesz płatności - właśnie teraz hakerzy mocno nasilili swoją działalność.

Kupując świąteczne prezenty w internecie trzeba zachować szczególną ostrożność.

Świąteczni hakerzy grasują

Trzeba uważać na podrobione strony w sieci i sprawdzać sklep, w których chcemy kupić prezenty oraz jego zabezpieczenia. To ważne zwłaszcza przed Świętami, gdy chcąc uniknąć kolejek w sklepach, szukamy w sieci prezentów dla najbliższych.

Nie warto korzystać z ofert tanich sklepów, które swoje siedziby zarejestrowane mają w rajach podatkowych. Były przypadki, gdy takie sklepy w ogóle nie wysyłały zamówionych towarów. Lepiej też zamiast kartą kredytową, płacić specjalną do zakupów w internecie. Wtedy - nawet jeśli ktoś przechwyci jej numery - nie będzie w stanie ukraść naszych pieniędzy, bo po transakcji kartę można rozładować.

Nie dajmy się też złapać na superokazje na portalach społecznościowych czy te rozsyłane mailem. W większości przypadków ktoś próbuje tylko zdobyć nasze dane i potem je wykorzystać niż rzeczywiście sprzedać nam coś po okazyjnej cenie.

Sklepy lamią prawo

Ze względu na zbliżający się okres zakupów świątecznych prezentów, Komisja Europejska opublikowała wyniki przeprowadzonej w całej UE kontroli stron internetowych sprzedających gry, książki, filmy i muzykę.

Okazało się, że 230 stron internetowych (69%) zawiera warunki umowy uznawane za nieuczciwe:

1. Sprzedawcy unikają odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia sprzętu konsumenta przez pobrany produkt.

2. Uniemożliwiają lub utrudniają konsumentom korzystanie z przysługującego im prawa do dochodzenia przed sądem zadośćuczynienia.

3. Pozbawiają konsumentów prawa do otrzymania nowego produktu lub zwrotu pieniędzy, w przypadku gdy pobrany produkt nie działa.

CO ZROBIĆ, GDY ZAMÓWIONY TOWAR JEST WADLIWY?

Spośród 55 stron internetowych sprzedających gry dla dzieci w wieku poniżej 14 lat, 71% (39) nie spełnia wymogów UE. Aby poznać końcową cenę, użytkownicy muszą wykonać szereg kliknięć i przebrnąć przez skomplikowane warunki umowy. W efekcie dzieci często kupują produkty dołączone do darmowych – w teorii – gier.

W przypadku wystąpienia problemu skontaktowanie się z działem obsługi klienta jest często trudne, ponieważ na ponad jednej trzeciej stron internetowych brakuje danych kontaktowych. Krajowe organy odpowiedzialne ze egzekwowanie przepisów skontaktują się wkrótce z firmami, których to dotyczy, aby umożliwić im złożenie wyjaśnień lub odpowiednie skorygowanie ich stron internetowych.

Europejczycy kochają internetowe sklepy

W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnio 79% konsumentów europejskich korzystało z usług muzycznych w internecie, a 60% korzystało z gier internetowych. W 2010 r. wartość handlu plikami muzycznymi pobieranymi z internetu wyniosła w UE 677 mln euro.

ZAKUPOWY SZAŁ W WIELKIEJ BRYTANII

Szacuje się, że w 2011 r. konsumenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Belgii wydali na gry internetowe 16,5 mld euro.

europa.eu, KK, RF/Radio ZET

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: