Polak zakochuje się, bo chce założyć rodzinę, Niemiec - bo liczy się seks i szczęście. Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Przy pomocy kwestionariusza i ankiety Mariusz Wszołek z SWPS przebadał 240 respondentów (120 z Niemiec i 120 z Polski). Prosił w nich o wskazanie, czym jest dla badanych miłość i z czym im się kojarzy.
Miłość zależy od kultury
Okazało się, że w ramach różnych kultur można mówić o odmiennym postrzeganiu miłości. Niemiecka część respondentów wskazuje na to, że miłość jest wynikiem naturalnego popędu, emocji i hormonów.
Polacy też zauważają naturalny popęd, ale zdecydowanie ważniejszym powodem zakochania się, jest dla nich strach przed samotnością, czy potrzeba bliskości.
Na pytanie do czego służy miłość obie grupy respondentów odpowiadały, że przede wszystkim do reprodukcji. Jednak dla Polaków ważne w tym przypadku było jeszcze budowanie rodziny i nadawanie sensu życia, czego nie było po niemieckiej stronie. Tam liczył się seks, szczęście i oparcie.
Co się liczy w miłości?
Ciekawym przykładem jest pytanie o to, jakie zachowania świadczą o miłości. Polacy wymieniali skupienie się na partnerze, poświęcanie się, pomoc i czułość. Niemieccy respondenci widzą to zupełnie inaczej, ponieważ dla nich o miłości świadczy głównie seks, pocałunki, wierność i zaufanie. -Zarówno Polacy i Niemcy uważają, że miłość nie powinna być fałszywa, zaborcza, egoistyczna i toksyczna – mówi Mariusz Wszołek.
swps.pl, RF/Radio ZET