RAPORT: Polacy nie odkładają na przyszłość

   2012-12-19 10:50:34

Chętnie wziąłby pożyczkę na remont mieszkania, z daleka omija giełdę i nie myśli o odkładaniu na emeryturę - oto "finansowy portret" przeciętnego Polaka. Raport w tej sprawie opublikował Deutsche Bank PBC.

Z badania wynika, że 67,5% Polaków posiada jeden rachunek bankowy, a 23,5% - co najmniej dwa.

Ci ostatni założyli go przede wszystkim po to, by otrzymać tańszy kredyt. Blisko co dziesiąty obywatel ma 3 i więcej rachunków.

Co skłania do ich założenia? Dla ponad 63% najważniejszym czynnikiem przy wyborze konta są opłaty za jego prowadzenie.

W drugiej kolejności zwracamy uwagę, czy wypłaty z bankomatów są bezprowizyjne (prawie 54% wskazań). Dla ok. 37% ankietowanych największe znaczenie ma ich własna ocena banku.

Ile mamy w OFE? A kogo to obchodzi!

Mimo starań rządu, banków i mediów, Polacy wciąż bardzo rzadko myślą o oszczędzaniu na emeryturę - tylko 6% obywateli planuje na nią odkładać. Fatalnie prezentuje się też wiedza Polaków o sposobach inwestowania.

Choć Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) są dostępne na rynku od wielu lat, tylko 18% respondentów potrafiło prawidłowo rozwinąć ten skrót. Praktycznie nikt nie wiedział o istnieniu Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Prawidłowo jego skrót rozwinęło zaledwie 2,8% pytanych.

Większość nie interesuje się środkami zgromadzonymi w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niemal połowa Polaków (47%) nigdy nie sprawdziła, ile pieniędzy zgromadziła na swoich kontach.

Co zrobić z 5000 zł?

Gdyby w portfelu pojawiło się dodatkowe 5000 zł, prawie co trzeci Polak przeznaczyłby je na bieżące wydatki lub wakacje. Ok. 13% - to dwa razy więcej niż w 2011 r. - chciałoby spłacić za nie raty kredytów. Chętnie zainwestowalibyśmy w nieruchomości (ok. 45%) i giełdowe akcje (18%). Powstrzymuje nas przed tm przede wszystkim brak pieniędzy oraz wiedzy na temat inwestowania.

SPRAWDŹ Z RADIEM ZET JAK BEZPIECZNIE INWESTOWAĆ

- Ludzie szukają „namacalnych” form inwestowania. Rynki kapitałowe są wirtualne, nie można ich dotknąć. Inaczej jest z nieruchomościami czy złotem – komentuje raport prof. Tomasz Zaleśkiewicz, kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi z SWPS.

Kredyt dla niewielu

Niespełna 5% Polaków planuje w nowym roku zaciągnąć kredyt. 54% przyznaje, że w określonych sytuacjach brakuje im w domowym budżecie pieniędzy i przydałaby się pożyczka. Pieniądze z pożyczki przeznaczamy najczęściej na poprawę warunków życia - urządzamy remont mieszkania albo kupujemy sprzętu AGD i RTV.

RUSZA KAMPANIA: STRZEŻ SIĘ CHWILÓWEK!

Eksperci radzą, by zamiast pożyczania, spróbować oszczędzać. Jak robić to skutecznie, dowiecie się z artykułu Ratuj domowy budżet z Radiem ZET.

W zaplanowaniu wydatków pomoże wam Kalkulator Domowego Budżetu oraz strona z poradaminaszedlugi.pl.

RF/Radio ZET

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: