Na co warto wybrać się do kina w tym roku? Przedstawiamy najciekawsze filmy
Pod względem filmowych premier, ten rok zapowiada się niezwykle ciekawie. Zobaczymy kilka polskich, historycznych i wzbudzających kontrowersje produkcji, Hollywood znów "czaruje" opowieściami o przygodach superbohaterów ratujących świat. Nie zabraknie także filmów skierowanych do najmłodszych.
"Django" - 18 stycznia
Przemierzający Dziki Zachód dentysta trafia na czarnoskórego niewolnika. Ten w nadziei na wolność, postanawia pomóc bohaterowi w schwytaniu groźnych przestępców. W filmie zagrają: Jamie Foxx, Leonardo DiCarpio, Chris Waltz, Kurt Russell, Samuel L. Jackson.
"Les Miserables. Nędznicy" - 25 stycznia
Wspaniała adaptacja powieści Victora Hugo. Los francuskiego ludu, dotkniętego niesprawiedliwością społeczną, uosabia postać głównego bohatera, katorżnika Jeana Valjeana (Hugh Jackman), skazanego na ciężkie roboty za kradzież chleba. Wydźwignąwszy się z upadku dzięki pomocy biskupa, Jean odnajduje sens dobra, zdobywa wysoką pozycję społeczną i staje się protektorem skrzywdzonych i uciśnionych. Wciąż jednak prześladuje go inspektor policji Javert (Russell Crowe)
"DROGÓWKA" - 1 lutego
Film opowiada historię kilku warszawskich policjantów. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich, o morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.
"LINCOLN" - 1 lutego
Dzieje słynnego prezydenta USA ukazane przez pryzmat wojny secesyjnej i kulis wprowadzenia tzw. 13 poprawki do konstytucji, znoszącej niewolnictwo. W rolach głównych zobaczymy Daniela Day- Lewisa i Tommy Lee Jonesa.
"Gangster Squad. Pogromcy mafii " - 1 lutego
Los Angeles, rok 1949. Miastem niepodzielnie rządzi bezwzględny, urodzony na Brooklynie król mafii Mickey Cohen. Nielegalne zyski czerpie z handlu narkotykami, bronią, prostytucji i hazardu. Chronią go nie tylko opłacane przez niego zbiry, ale także policja i politycy, których kontroluje. Nawet najtwardsi i najbardziej doświadczeni policjanci nie chcą mieszać się w jego sprawy… za wyjątkiem niewielkiego, tajnego oddziału policyjnych outsiderów dowodzonych przez sierżantów Johna O-Marę i Jerry-ego Wootersa. To oni spróbują zniszczyć imperium Cohena.
"Hitchcock" - 8 lutego
Historia miłości pomiędzy reżyserem Alfredem Hitchcockiem a jego żoną podczas kręcenia "Psychozy" w 1959 roku.
"Wróg numer jeden" - 8 lutego
Film wywołuje silne mocne nie tylko w widzach i krytykach filmowych, którzy od pierwszych pokazów są zgodni i określają go takimi przymiotnikami jak „wybitny”, „genialny” czy „przełomowy”. Obraz spotkał się z protestem amerykańskich senatorów, którzy są zbulwersowani scenami z filmu.
Dianne Feinstein (przewodnicząca Senate Intelligence Committee) oraz dwaj inni senatorowie, John McCain oraz Carl Levin, wystosowali list do Sony Pictures, w którym wyrażają swoje oburzenie scenami z "Wroga numer jeden". Według nich obraz jest rażąco nieprawdziwy i wprowadza w błąd, jakoby informację o miejscu pobytu Osamy bin Ladena uzyskano za pośrednictwem tortur. Niepokojące są według nich słowa otwierające film, że powstał na podstawie rzeczywistych zdarzeń. Zdając sobie sprawę z ogromnej roli kina, obawiają się że ludzie przyjmą filmową wersję wydarzeń za fakt.
Reżyserka filmu Kathryn Bigelow odpiera zarzuty mówiąc, że film pokazuje jedynie kontrowersyjne praktyki i metody wywiadowcze, nie wskazując by któraś z nich była kluczowa dla sprawy.
"Szklana pułapka 5" - 14 lutego
John McClane jedzie do Rosji gdzie wraz z synem Jackiem agentem CIA, postara się zapobiec kradzieży broni nuklearnej przez grupę terrorystów.
"Tajemnica Westerplatte" - 15 lutego
„Tajemnica Westerplatte" to projekt wysokobudżetowego filmu, którego akcja dzieje się podczas pierwszych dni II Wojny Światowej.
"Władza" - 15 marca
"Władza" o historia byłego policjanta, a obecnie detektywa, którego burmistrz wynajmuje do wyśledzenia czy żona ma romans. Detektyw potwierdza nie tylko to, ale udaje mu się również odkryć o wiele więcej, włącznie z korupcją we władzach miasta.
"PRZELOTNI KOCHANKOWIE" - 5 kwietnia
Pasażerowie samolotu do Meksyku, w obliczu katastrofy wyznają sobie najskrytsze sekrety i fantazje. Swoje sekrety wyjawią m.in. Antonio Banderas, Penelope Cruz, Javier Camara i Cecilia Roth.
"G.I. Joe: Odwet" - 12 kwietnia
Kiedy szpieg wroga, Zartan, doprowadza do zamachów na życie większości członków elitarnej jednostki wojskowej, pozostała przy życiu grupa postanawia wziąć odwet
"STOKER" - 10 maja
Po śmierci ojca, opiekę nad rodziną nastolatki roztacza tajemniczy wujek. Dziewczyna nie jest pewna jego motywacji, ale zarazem pozostaje pod jego silnym wpływem. W thrillerze południowokoreańskiego reżysera zobaczymy Nicole Kidman.
"Iron Man 3" - 10 maja
Świat Tony-ego Starka legł w gruzach w skutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów. W poszukiwaniu zemsty Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru i ducha walki. Przyparty do muru, znów może polegać wyłącznie na swojej pomysłowości i instynkcie. Wkrótce odkrywa odpowiedź na od dawna nurtujące go pytanie: Czy to zbroja czyni superbohatera?
"Wielki Gatsby" - 14 czerwca
Osnuta w latach 20. ubiegłego wieku historia nowojorskiego milionera - w tej roli Leonardo DiCaprio, chcącego odzyskać ukochaną graną przez Carey Mulligan.
"Człowiek ze stali" - 28 czerwca
Clark Kent jest młodym dwudziestoparoletnim dziennikarzem, który czuje się w otaczającym go środowisku wyalienowany. Przybyły z obcej planety Clark zmaga się z pytaniem - "Dlaczego tu jestem?". Wartości zostały mu wpojone przez przybranych ziemskich rodziców a Clark wkrótce odkryje, że wspaniałe kosmiczne umiejętności jakie posiada oznaczają dla niego podejmowanie trudnych decyzji. Świat bowiem potrzebuje stabilizacji, a grozi mu wielkie niebezpieczeństwo. Czy zdolności jakie posiada Clark będą użyte by utrzymać pokój czy zostaną ostatecznie wykorzystane przez przeciwników? Clark musi zostać bohaterem znanym jako Superman, nie tylko po to by stać się ostatnią nadzieją ludzkości, ale też by chronić tych, których kocha.
"Uniwersytet potworny" - 5 lipca
Bohaterowie "Potworów i spółki" powracają - dosłownie do czasów swojej młodości. Dowiemy się, jak dwa najstraszniejsze potwory Mike i Sully zostali przyjaciółmi.
"Pacific Rim" - 12 lipca
Ludzkość tworzy gigantyczne roboty do walki z równie gigantycznymi potworami. Wysyp cyfrowych efektów specjalnych prosto od Guillermo del Toro.
"The Wolverine" - 26 lipca
Hugh Jackman ponownie w roli tajemniczego, obdarzonego niezwykłą mocą Wolverine-a, który postanawia wyjaśnić zagadkę swego pochodzenia
"300: Rise of an Empire" - 2 sierpnia
Historia rozpoczyna się od bitwy pod Maratonem z 490 p.n.e. podczas pierwszej perskiej inwazji na Grecję i obejmuje wydarzenia z dziesięciu lat.
"ELYSIUM" - 16 sierpnia
W roku 2159 istnieją dwie klasy ludzi: bardzo bogaci, żyjący na schludnej sztucznej stacji zwanej Elysium i reszta, egzystująca na przeludnionej, zrujnowanej Ziemi. Sekretarz Rhodes, nie cofnie się przed niczym by zachować luksusowy styl życia obywateli Elysium. Nie powstrzymuje to jednak mieszkańców Ziemi przed podejmowaniem prób przedostania się na stację. Kiedy pechowy Max zostaje przyparty do muru, zgadza się podjąć niebezpieczną misję, która może nie tylko ocalić jego życie, ale także wprowadzić równość w tym spolaryzowanym świecie. Zobaczymy Matta Damona i Jodie Foster.
"WAŁĘSA" - 4 października
"Wałęsa" to film opowiadający historię przywódcy Solidarności a później prezydenta. W rolę Lecha Wałęsy wcielił się Robert Więckiewicz, jego żonę gra Agnieszka Grochowska, a działaczkę Henrykę Krzywonos-Strycharską dziennikarka Dorota Wellman. W obsadzie znalazło się łącznie ponad stu aktorów.
Twórcą scenariusza jest Janusz Głowacki, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Ostatni klaps na planie filmu padł 29 czerwca 2012 roku. Zdjęcia były prowadzone w Gdańsku, głównie w stoczni.
"Hobbit: Samotna Góra" - 27 grudnia
Radosław Fellner/Radio ZET