NBP: Ożywienie w strefie euro w II połowie roku

   2013-01-16 13:29:25

Niepewność w USA, spadek ryzyka rozpadu strefy euro, 8-proc. wzrost PKB w Chinach i tendencje do obniżki cen ropy - prognozuje NBP w raporcie o koniunkturze międzynarodowej w I kwartale 2013 r.

Podsumowując IV kwartał 2012 r. bank centralny ocenia, że wysoka niepewność warunków gospodarowania obniżała skłonność do inwestowania w USA i gospodarkach europejskich. W Stanach Zjednoczonych stopniowa poprawa na rynku pracy wspierała wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, a w strefie euro - mimo poprawy nastrojów na rynkach finansowych - trwało spowolnianie gospodarki. NBP zauważa też, że stopa bezrobocia w Niemczech ustabilizowała się na historycznie najniższym poziomie, w Chinach i Brazylii widać oznaki umiarkowanego ożywienia popytu wewnętrznego, a na międzynarodowych rynkach surowcowych ustabilizowały się ceny.

Narodowy Bank Polski podkreśla, że w USA na ten rok przewiduje się wzrost PKB na poziomie 1,9 proc. i niewielki spadek inflacji. Wśród czynników ryzyka dla prognoz wzrostu gospodarczego w tym kraju trzeba jednak wymienić, oprócz koniunktury w otoczeniu zewnętrznym, niepewność dotyczącą polityki fiskalnej w 2013 r. Nadal nie ma bowiem decyzji dotyczących ostatecznego kształtu i skali cięć wydatków budżetowych.

Wyraźne ożywienie w strefie euro dopiero w 2014 r.

Według NBP w świetle bieżących prognoz PKB w strefie euro w 2012 r. mógł spaść o 0,4-0,5 proc., prawdopodobne jest także rekordowo wysokie i wciąż rosnące bezrobocie, zwłaszcza w krajach peryferyjnych. Rewizje prognoz wskazują na przesunięcie spodziewanego ożywienia na II połowę 2013 r., a wyraźne ożywienie przewidywane jest dopiero w 2014. Najważniejszym czynnikiem ryzyka dla prognoz dynamiki PKB pozostanie możliwość eskalacji napięć na rynkach finansowych, choć po działaniach Europejskiego Banku Centralnego ryzyko rozpadu strefy wyraźnie się zmniejszyło.

W Chinach od kilku miesięcy widać oznaki umiarkowanego ożywienia dzięki umocnieniu popytu wewnętrznego, lekkiemu przyspieszeniu dynamiki inwestycji i produkcji przemysłowej i wyhamowaniu spadku rocznej dynamiki eksportu. W 2013 r. nasz bank centralny oczekuje tam wzrostu na poziomie 8,1 proc. PKB z dynamiką rosnącą pod koniec roku, ale na spełnienie tego scenariusza duży wpływ będzie miała sytuacja w strefie euro i polityka gospodarcza nowych władz. W grudniu chińscy przywódcy ogłosili, że prowadzona będzie "proaktywna" polityka fiskalna, wspierająca inwestycje infrastrukturalne i "ostrożna" polityka pieniężna, ale nie zapowiedzieli na ten rok żadnych konkretnych reform.

Średni wzrost w naszym regionie na poziomie 1 proc.

NBP ocenia, że w Europie Środkowo-Wschodniej w IV kwartale 2012 r. tempo wzrostu PKB nadal słabło, ale nieznacznie wzrósł optymizm konsumentów. Nie poprawiła się sytuacja na rynku pracy, za to spadła inflacja dzięki niższej dynamice cen energii. Prognozy dla regionu na 2013 r. mówią o wzroście PKB na średnim poziomie 1 proc., wzrost powyżej 3 proc. oczekiwany jest tylko w krajach bałtyckich.

Tendencje na rynkach surowcowych przesunęły się w ostatnich miesiącach w kierunku silniejszego obniżenia cen ropy. O ile poprawiły się perspektywy podaży w krajach poza OPEC, to wzrosło ryzyko silniejszego obniżenia popytu - zauważa nasz bank centralny.

PAP/Radio ZET/smr

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: