Opłata audiowizualna

   2015-12-06 17:28:59

Już wiadomo ile będzie wynosić, jeszcze nie wiadomo od kiedy będzie obowiązywać oraz w jaki sposób będzie pobierana. Pewne jest że wszyscy Polacy zapłacą.

120 złotych rocznie

Dokładnie tyle będzie wynosić nowa opłata audiowizualna rozliczana w stosunku rocznym. Obecnie Politycy jeszcze debatują w jaki sposób będzie ściągany nowy podatek od PiS. Opłata ma zastąpić obecną daninę radiowo-telewizyjną. Obecnie dzięki obwieszczeniom które głosił Donald Tusk podczas pierwszej kampanii wyborczej w 2008 roku, głosząc że opłata radiowo-telewizyjna jest archaicznym haraczem, spowodował że zmniejszyła się ilość płatników tej daniny. Ludzie zorientowali się że jest ona niejako dobrowolna i w rzeczywistości wystarczy wyrejestrować telewizor i nie brać żadnej kablówki i to wystarczy aby nie płacić. Dlatego też wpływy z tego tytuły znacznie spadły z 900 do 400 milionów. Nowa opłata audiowizualna ma przynieść średnio od 1,5 do 2 miliardów złotych. To znacznie więcej niż z opłaty audiowizualnej i sprzedaży reklam razem wziętych. Dlatego jest forsowane przez władzę ośrodków telewizyjnych i radiowych.


Kto zapłaci ? Wszyscy !

Jeszcze dokładnie nie wiadomo jak będzie naliczana nowa opłata ale są podstawy sądzić ze zapłacą wszyscy nawet osoby które nie mają telewizora. Opłata będzie doliczana do opłat za prąd lub do każdego gospodarstwa domowego. Dlatego nawet jak nie oglądasz telewizji to i tak podatek zostanie doliczony do Twojego rachunku. Mimo że udawało się wielu osobom unikać przez lata tej daniny, teraz będzie skazana na regularne opłaty.


Koszt wobec innych krajów

W Niemczech stawka opłaty audio telewizyjnej to 17 Euro. W Polsce 120 zł rocznie to około 28 Euro. Jest to znacznie więcej niż w innych krajach. A oferta programowa pozostawia wiele do życzenia. Może właśnie dlatego tak wielu Polaków nie płaci tej opłaty.

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: