Dannon zapłaci karę.

   2012-06-17 14:39:24

Znany producent jogurtów został pociągnięty do odpowiedzialności za wprowadzanie klientów w błąd.

Firma Dannon została zmuszona do wypłacenia odszkodowania w wysokości 21 milionów dolarów. Kara ta została nałożona przez sąd w USA. Odszkodowanie zostało nałożone za wprowadzanie klientów w błąd. Odszkodowanie jest efektem ugody pozasądowej wynegocjowanej z władzami stanowymi i federalnymi rządu USA.


Firma Danone jest częścią korporacji należącej do europejskiego odpowiednika Dannon. Firma ta zajmuje się wyrobami mlecznymi, takimi jak jogurty.


Firma w swoich reklamach zawierała informacje że bakterie zawarte w jogurtach Activia wspomaga regularne funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Drógim przekłamaniem jest informacja że DanActive podnosi odporność organizmu. Takie informacje były również wypisywane na opakowaniach produktu.


Po przebadaniu produktów tej firmy przez Federalną Komisję Handlu (FTC) okazuje się że nie ma naukowych dowodów na poparcie tezy która forsuje producent jogurtów. Dodatkowo Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zabroniła firmie Dannon używać dalej tych informacji w celu promocji swoich produktów.


Prokuratorzy generalni z trzydziestu dziewięciu stanów USA ogłosili w środę, że firma Dannon zgodziła się wypłacić 21 milionów dolarów w ramach zawartej umowy pozasądowej. Prokuratorzy z Oregonu i Tennessee, triumfują. Ta ugoda to pierwsza w historii USA tak duże porozumienie między firmą produkującą żywność a władzami państwa.


Szef FTC – Jon Leibowitz w oficjalnym oświadczeniu poinformował że konsumenci mają prawo do prawdziwej informacji na temat produktów które spożywają. Tym samym zapowiedziano globalną walkę z producentami żywności którzy wykorzystują nieprawdziwe informacje do promocji swoich produktów.

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: