Polscy lekarze nie chcą przepisywać leków refundowanych

   2012-09-25 10:54:24

79 proc. medyków posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia przepisuje pacjentom leki pełnopłatne zamiast refundowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez wydawcę specjalistycznego serwisu "Medycyna Praktyczna".

Z udostępnionego PAP sondażu wynika, że lekarze czynią tak w przypadkach, kiedy mają wątpliwości wobec wskazań rejestracyjnych leku refundowanego. "Dla własnego bezpieczeństwa, aby uniknąć kary w razie kontroli NFZ, wolą wybrać lek spoza listy refundacyjnej" - napisano.

 

52 proc. lekarzy przyznało ankieterom, że nie byli w stanie zapoznać się ze wskazaniami do refundacji zawartymi w tzw. Charakterystykach Produktów Leczniczych oraz w obwieszczeniach refundacyjnych. Medycy uznali, że ilość dokumentacji do przeczytania i poziom jej skomplikowania po prostu przekracza możliwości czasowe lekarza przyjmującego i badającego pacjentów.

 

"Surowe kary, które grożą lekarzom za błędy w wypisywaniu recept, odbijają się przede wszystkim na chorych, którym odebrano należną prawem refundację" – uważa dyrektor "Medycyny Praktycznej" Wiesław Latuszek-Łukasiewicz. Jego zdaniem przepisy refundacyjne zawierają błędy, są niespójne i wymagają pilnej zmiany. "Pod kolejnymi petycjami w tej sprawie podpisało się kilkadziesiąt organizacji i towarzystw lekarskich, setki samodzielnych pracowników nauki i łącznie ponad 30 tys. lekarzy. Ministerstwo zdrowia pozostało głuche" - powiedział.

 

Jak podał wydawca serwisu, badanie przeprowadzono metodą ankietową na grupie 1003 lekarzy w dniach 20-22 września podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Poznaniu. 

Źródło: PAP

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: