Zobacz najgłupsze przypadki utraty danych

   2012-12-15 22:04:01

Specjaliści międzynarodowej firmy Kroll Ontrack opracowali listę najgłupszych przypadków utraty danych komputerowych. Na tej liście znalazły się też polskie "przykłady".

Top lista "nie bezpowrotnie" utraconych danych została opracowana na podstawie około 50 tysięcy takich przypadków na całym świecie.

Za każdym razem specjalistom udało się odzyskać dane ze zniszczonych czy zawirusowanych urządzeń.

Top lista najciekawszych przypadków utraty danych 2012

1. Pracowników pewnej firmy informatycznej w Madrycie zaniepokoiła mrugająca na obudowie dysku twardego czerwona dioda. Gdy zaalarmowano firmowego informatyka, ten stwierdził, że taki sygnał nie oznacza niczego niepokojącego. Po trzech tygodniach urządzenie przestało działać.

2. Złośliwe oprogramowanie zainfekowało 30 tysięcy komputerów należących do pewnej kompanii naftowej działającej na Bliskim Wschodzie, zarząd postawił sobie za cel uczynić wszystko, aby powstrzymać szkody i sprawić, by firma nadal funkcjonowała jak zdrowy organizm.

3. Pewien mężczyzna wybrał się na zakupy do centrum handlowego. Gdy otworzył drzwi swojego samochodu, zorientował się, że zaparkował nieprawidłowo – zajmując dwa miejsca parkingowe. Zamknął drzwi, ale jego uwadze umknął fakt, że z bocznej kieszeni auta wypadł na ziemię jego aparat fotograficzny. Kilkakrotnie korygował ustawienie samochodu. Potem przyznał, że czuł coś pod kołami.

4. Pewien pracownik, zaraz po tym jak został zwolniony, udał się do restauracji znanej sieci fast-food. Tam obmyślał plan zemsty na swoim byłym pracodawcy. Ponieważ nadal posiadał dostęp do firmowej sieci, postanowił korzystając z restauracyjnego wi-fi zalogować się i usunąć tak dużo danych, jak tylko będzie w stanie. Winowajca – zidentyfikowany, dzięki skojarzeniu jego zamówienia, informacji z terminalu płatniczego i czasu popełnienia przestępstwa.

5. Pewien biznesmen postanowił odpocząć, czekając nad autobus. Ściągnął więc z ramion plecak, w którym znajdował się jego iPad, i postawił go na ziemi. Nadjeżdżający autobus zatrzymał się tuż przed plecakiem, ale gdy kierowca zorientował się, że blokuje przejście dla pieszych, postanowił podjechać jeszcze kilka metrów. Biznesmen nie zdążył zareagować i plecak znalazł się pod kołami autobusu.

6. Zawierający ważne dane iPad przez przypadek wpadł do morza z pewnej platformy wiertniczej u wybrzeży Nigerii. Kontakt z wodą to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń urządzeń mobilnych. W tym przypadku, mimo że wody było naprawdę pod dostatkiem, specjalistom Kroll Ontrack udało się odzyskać istotne informacje.

7. Po obrabowaniu sklepu z akcesoriami basenowymi i spa, złodzieje postanowili zatrzeć ślady, rozlewając sporą ilość kwasu solnego na sklepową podłogę oraz kasy. Zniszczyli w ten sposób także komputer oraz terminal płatniczy. Właściciel sklepu dostarczył wyjęty z zalanego kwasem komputera dysk do najbliższego laboratorium Kroll Ontrack. Mimo poważnych zniszczeń, dane zapisane na zalanym kwasem komputerze udało się odzyskać. Być może dzięki temu, właściciel sklepu miał nieco mniej kwaśną minę.

8. Pracownicy firmy wydobywczej działającej na pustyni Gobi przypadkowo usunęli z systemu wirtualnego VMware dane oraz kilka tzw. kopii migawkowych, ograniczając tym samym możliwość odzyskania danych. Na szczęście, zdołali, za pośrednictwem satelitarnego połączenia, skontaktować się z ekspertami Kroll Ontrack, którzy rozpoczęli zdalną sesję odzyskiwania danych. Informacje udało się odzyskać dużo szybciej, niż przewidywano. To, co zapowiadało się na operację „pustynna burza”, dzięki specjalistom dysponującym satelitarnym połączeniem, okazało się burzą w szklance wody.

9.  Aby uczcić zbliżający się moment zakończenia skomplikowanego projektu, pewien grafik komputerowy postanowił zrobić sobie chwilę przerwy na drinka. Wrócił z kuchni z kieliszkiem w dłoni, aby nasycić się raz jeszcze widokiem prawie ukończonego logotypu 3D. Jeden nieuważny ruch i cała zawartość kieliszka wylądowała na komputerze, a powód do świętowania zniknął. To najlepszy dowód na to, że alkohol źle wpływa na pamięć, nawet w przypadku komputerów.

10. Pewna kobieta z sobie wiadomych powodów włożyła zewnętrzny dysk twardy do kosza z brudną bielizną i zniosła go do domowej pralni. Mąż wrzucił całą zawartość kosza do pralki. Dysk twardy przeszedł pełny cykl prania, choć nie wiadomo, czy znajdowały się na nim jakieś „brudy”.

krollontrack.pl, Tomasz Maszczyk, RF/Radio ZET

+ Komentarze


Dodaj Komentarz

Stolica Polski: